KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 3- 4- LETNICH
Temat:
Kolorowe Kalosze
Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
Data: 22.11.2016
Grupa wiekowa: 3- 4- latki gr. Króliczki
opracowanie i
prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik
Obszary z podstawy programowej:
1.1
obdarza uwagą
dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie
zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
3.1
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić
poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.2
mówi płynnie,
niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się
w inny zrozumiały sposób;
w inny zrozumiały sposób;
11.1 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne
charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie
naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody (np. nie stoi pod drzewem w
czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę);
4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i
formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są
inne;
13.1 Liczy
obiekty
Cel główny: Kształtowanie umiejętności klasyfikowania elementów
Cele ogólne
- kształtowanie
umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania
- kształtowanie umiejętności grupowania kaloszy wg. koloru oraz wielkości
- kształtowanie umiejętności liczenia
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania kolorów
Cele operacyjne:
- rozpoznaje kolory
- wie, jak posegregować kalosze wg. wielkości i koloru
- wie, jakie elemety ubioru są potrzebne podczas deszczu
- rozwiązuje proste zagadki
- potrafi prawidłowo liczyć
Metody
a) oparte na słowie: pogadanka
b) oparte na obserwacji i pomiarze:
pokaz
c) oparte na działalności
praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
d)
Metody praktyczne wg. Okoń:
ćwiczebna, realizacji zadań
Pomoce: obrazki: kaloszy, parasola, deszczu,
papierowe kalosze różnej wielkości oraz koloru, karta pracy: ćwiczeni grafomotoryczne – kalosze
Sposoby idywidualizacji:
·
odpowiednie
miejsce danego dziecka
·
system
motywacyjny – pochwały, buzki
·
obserwowanie
i zwracanie uwagi podczas robienia ćwiczeń ,
·
podawanie
dodatkowych wskazówek
·
specjalne
miejsce przy stoliku
·
dawanie
dodatkowych zadań ze względu na posiadanie dużej wiedzy oraz aktywność ( dzieci
zdolne kolorują więcej kaloszy)
·
instruowanie
podczas ćwiczeń zw. z grafomotoryką ( poprawne trzymanie kredki )
1.
Czynności organizacyjne - wprowadzające:
Nauczyciel
zaprasza do przywitania się tańcem „Daj mi rączkę”. Dzieci tańczą a następnie
siadają na dywanie
2.
Przebieg - wprowadzenie do tematyki zajęć
poprzez rozwiązanie zagadek
Jakie buty temu służą
Żebyś mógł w nich
Chodzić po kałużach ( kalosze)
Pada zawsze w doł
Jest tylko na dworze
Nigdy suchy być nie może ( deszcz)
Gdy deszcz pada –
Zawsze go rozkładasz (parasol)
3. Zajęcia właściwe – klasyfikowanie kaloszy
a) Nauczyciel rozkłada kalosze różnej
wielkości oraz w różnych kolorów. Następnie wraz z dziećmi następuje omówienie
ich wyglądu ( kolor, wielkość)
b) Nauczyciel zachęca dzieci do
posegregowania kaloszy wg.
- koloru
- wielkości
a następnie
policzenie par
4. Zadanie przy stoliku – karta pracy – ćw. grafomotoryczne , segregowanie kaloszy wg. wielkości.
Dzieci rysują po liniaturze kalosze i łączą je wg.
wielkości a następnie kolorują wybraną parę kaloszy.
·
Karta pracy
dla 3 latków ( 2 elementy – 2 pary
kaloszy duże i małe)
·
Karta pracy
dla 4 – latków ( 3 elementy – 3 pary kaloszy małe, średnie i duże)
5. Podsumowanie zajęć: wystawka prac dzieci
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz