SCENARIUSZ
ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
PT. „DOBRY
UCZYNEK”
Grupa: Króliczki 3-4 latki
Miejsce: Przedszkole nr 41
Data: 09.12.2016
Opracowanie: mgr. Agnieszka Chudzik
Cel
główny:
Wprowadzenia w
magiczny klimat świąt poprzez tworzenie świątecznych ozdób zrobionych na
postawie opowiadania „Legenda o choince”
Cele
ogólne
·
Rozwijanie
sprawności manualnej
·
Zachęcenie
rodziców do wspólnego tworzenia dekoracji
·
Dostarczenie
miłych wrażeń i przeżyć w różnych sferach działalności, plastycznej oraz
muzycznej
·
Zapoznanie
dziećmi z tradycją ozdabiania choinki
·
Cele
szczegółowe:
·
zapoznanie
z symbolem świąt "Choinką" oraz tradycją jej ozdabiania
·
zapoznanie
z wyglądem choinki, oliwki, palmy
·
zapoznanie
z kolorem zielonym, żółtym
·
zachęcanie
do uważnego słuchania przedstawienia oraz wypowiadania się na jego temat
·
układanie
według wzoru anioła - przyklejanie odp. częsci w odpowiednie miesjca
·
kształtowanie
umiejęności słuchania oraz uważnego oglądania przedstawienia pt. „Legenda o
choince”
·
zaangażowanie
rodziców do współdziałania z dziećmi w zakresie tworzenia świątecznych
dekoracji – tworzenie aniołka oraz choinki
·
wspólne
dekorowanie choinki
Obszary z podstawy programowej
9.1 umie wypowiadać się w różnych
technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak
kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
1.1
obdarza
uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie
zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
1.2
przestrzega
reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod
względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.2 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe
fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
7.1 wie, jak należy się zachować na
uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w
kinie;
8.1
śpiewa
piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Metody
a) oparte na słowie: pogadanka
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć
praktycznych (ekspresyjna)
Pomoce:
obrazki: palma, choinka, żłóbek, oliwka, aniołki, servetki, kleje
biurowe, magic, wycięte buzie oraz włosy aniołków, papierowe choinki, elementy
dekoracyjne, zszywacz, serwetki, opowiadanie " Legenda o choince", J.
Dymkowskiej
Czynności
organizacyjne wprowadzające:
Nauczyciel zaprasza do przywitania
się zabawą ruchową „My jesteśmy choineczki ”. Dzieci tańczą a następnie siadają
na dywanie
Przebieg - wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez rozwiązanie
zagadki
Zielona, z lasu wzięta,
wesoło nam z nią w święta.
wesoło nam z nią w święta.
Zajęcia
właściwe
Oglądanie przez dzieci
przedstawienia „Legenda o choince”
4.
Przestawienie. Nauczycielka
opowiada historię posługując się kukiełkami
Dawno dawno temu w
Betlejem w ubogiej stajence narodził się Jezus - zbawiciel świat. Wszyscy bardzo
się z tego cieszyli i radowali a każdy, kto o nim słyszał, chciał go zobaczyć
nawet trzy drzewka, które stały przy stajence palma, oliwka i skromna choinka.
Palma
Choć pójdziemy się
pokłonić Jezuskowi
Oliwka
Dobrze idźmy zaraz
Choinka
Pójdę i Ja z wami
(powiedziała nieśmiało)
Oliwka i Palma
Ty? (rzekły pogardliwie)
Oliwka
Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i
nieładnie pachniesz
Palma
Cóż ty możesz dać
Jezuskowi. Chyba chcesz go wystraszyć
Choinka
Zasmuciła się i
zapłakała
Plama i oliwka (idą się
pokłonić)
Przy żłóbku
Palma
Ofiaruję Ci
dzieciątko ten liść by chronił cię od słoneczka i deszczu
Oliwka
Ja daję ci kilka
kropli oliwy o przepięknym zapachu
Choinka
Tak oliwka i palma
to piękne drzewa a ja jestem taka brzydka, zostanę, więc na uboczu – choinka
płacze
Podlatuje wtedy do
choinki aniołek, który usłyszał słowa choinki
Aniołek
Nie płacz choinko,
w nagrodę za swą skromność tak Cię przystroję, że Jezusek będzie zachwycony
Po udekorowaniu
choinka idzie pokłonić się Jezuskowi
Podsumowanie:
Od tego dnia, co
roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością nas wszystkich a pod nią
ukryte są prezenty, o których cały rok marzymy.
5.
Nauczycielka zadaje dzieciom przykładowe pytania:
·
O
czym było opowiadanie?
·
Kto
płakał i dlaczego?
·
Co
zrobił aniołek
·
Jak
zachowały się palma i oliwka?
6. Część plastyczna
Nauczyciel zaprasza
dzieci do stworzenia wspólnie z rodzicami aniołka oraz ozdobienia choinki
7.
Zakończenie: Ozdobienie
choinki znajdującej się sali
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz