Łączna liczba wyświetleń

Dobry uczynek - zajęcia otwarte dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
PT. „DOBRY UCZYNEK”

Grupa: Króliczki  3-4 latki
Miejsce: Przedszkole nr 41
Data: 09.12.2016
Opracowanie: mgr. Agnieszka Chudzik

Cel główny:
Wprowadzenia w magiczny klimat świąt poprzez tworzenie świątecznych ozdób zrobionych na postawie opowiadania „Legenda o choince”

Cele ogólne
·         Rozwijanie sprawności manualnej
·         Zachęcenie rodziców do wspólnego tworzenia dekoracji
·         Dostarczenie miłych wrażeń i przeżyć w różnych sferach działalności, plastycznej oraz muzycznej
·         Zapoznanie dziećmi z tradycją ozdabiania choinki
·          
Cele szczegółowe:    
·         zapoznanie z symbolem świąt "Choinką" oraz tradycją jej ozdabiania
·         zapoznanie z wyglądem choinki, oliwki, palmy
·         zapoznanie z kolorem zielonym, żółtym
·         zachęcanie do uważnego słuchania przedstawienia oraz wypowiadania się na jego temat
·         układanie według wzoru anioła - przyklejanie odp. częsci w odpowiednie miesjca
·         kształtowanie umiejęności słuchania oraz uważnego oglądania przedstawienia pt. „Legenda o choince”
·         zaangażowanie rodziców do współdziałania z dziećmi w zakresie tworzenia świątecznych dekoracji – tworzenie aniołka oraz choinki
·         wspólne dekorowanie choinki

Obszary z podstawy programowej
9.1  umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
1.1  obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
1.2  przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.2 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
7.1 wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
8.1              śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

Metody
a) oparte na słowie: pogadanka
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)

Pomoce:  obrazki: palma, choinka, żłóbek, oliwka, aniołki, servetki, kleje biurowe, magic, wycięte buzie oraz włosy aniołków, papierowe choinki, elementy dekoracyjne, zszywacz, serwetki, opowiadanie " Legenda o choince", J. Dymkowskiej
Czynności organizacyjne wprowadzające:
Nauczyciel zaprasza do przywitania się zabawą ruchową „My jesteśmy choineczki ”. Dzieci tańczą a następnie siadają na dywanie

Przebieg - wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez rozwiązanie zagadki
 Zielona, z lasu wzięta,
wesoło nam z nią w święta.

Zajęcia właściwe
Oglądanie przez dzieci przedstawienia „Legenda o choince”

4. Przestawienie. Nauczycielka opowiada historię posługując się kukiełkami
Dawno dawno temu w Betlejem w ubogiej stajence narodził się Jezus - zbawiciel świat. Wszyscy bardzo się z tego cieszyli i radowali a każdy, kto o nim słyszał, chciał go zobaczyć nawet trzy drzewka, które stały przy stajence palma, oliwka i skromna choinka.

Palma

Choć pójdziemy się pokłonić Jezuskowi
Oliwka
Dobrze idźmy zaraz

Choinka

Pójdę i Ja z wami (powiedziała nieśmiało)

Oliwka i Palma

Ty?  (rzekły pogardliwie)

Oliwka

Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz

Palma

Cóż ty możesz dać Jezuskowi. Chyba chcesz go wystraszyć

Choinka

Zasmuciła się i zapłakała

Plama i oliwka (idą się pokłonić)

Przy żłóbku

Palma

Ofiaruję Ci dzieciątko ten liść by chronił cię od słoneczka i deszczu
Oliwka
Ja daję ci kilka kropli oliwy o przepięknym zapachu

Choinka

Tak oliwka i palma to piękne drzewa a ja jestem taka brzydka, zostanę, więc na uboczu – choinka płacze

Podlatuje wtedy do choinki aniołek, który usłyszał słowa choinki

Aniołek

Nie płacz choinko, w nagrodę za swą skromność tak Cię przystroję, że Jezusek będzie zachwycony
Po udekorowaniu choinka idzie pokłonić się Jezuskowi
Podsumowanie:
Od tego dnia, co roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością nas wszystkich a pod nią ukryte są prezenty, o których cały rok marzymy.

5. Nauczycielka zadaje dzieciom przykładowe pytania:
·         O czym było opowiadanie?
·         Kto płakał i dlaczego?
·         Co zrobił aniołek
·         Jak zachowały się palma i oliwka?

6.  Część plastyczna
Nauczyciel zaprasza dzieci do stworzenia wspólnie z rodzicami aniołka oraz ozdobienia choinki

7. Zakończenie: Ozdobienie choinki znajdującej się sali






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz